Ilgalaikis bendravimas su manipuliuotoju sukelia kaltę, pyktį, nerimą, baimę arba liūdesį. Šie jausmai ima mus vis labiau slėgti, mums vis rečiau sekasi, vis rečiau patiriame pasitenkinimą, jaučiamės vis mažiau laisvi viduje ir veikdami. Kitaip tariant, nuolat patiriame stresą. Pirmojoje ir antrojoje straipsnio dalyse kalbėjome apie manipuliuotojų atpažinimą ir jų dėvimas kaukes. Šioje aprašau dėl bendravimo su jais patiriamas pasekmes.
Negatyvios emocijos dažniausiai pasireiškia tokiais fiziniais negalavimais kaip galvos skausmas, virškinimo sutrikimai, gumulo pojūtis skrandyje arba gerklėje, įtampa raumenyse, apetito praradimas. Galime susirgti tokiomis ligomis kaip, tarkime, anoreksija ar bulimija, bet dažniausiai pasitaikanti liga – depresija, kuri gali netgi privesti prie savižudybės.
Stresas, kurį patiriame bendraudami su manipuliuotoju, pasireiškia per tam tikrus simptomus, kuriuos šioje straipsnio dalyje ir aptarsiu. Galiausiai, paliesiu klausimą, kaip apskritai tampama manipuliuotoju ir kiek už susiklosčiusius santykius yra atsakinga auka.
Bendravimo su manipuliuotoju pasekmės:
- Psichologiniai simptomai. Nerimas depresija, nuovargis, nerimas, nenoras nieko daryti, savigarbos, pasitikėjimo savimi sumažėjimas, dirglumas.
- Somatiniai simptomai. Pasireiškia daugeliu sutrikimų.
Pavyzdžiui:
- miego sutrikimai (pabudimai vidury nakties, sunku užmigti);
- virškinimo sutrikimai (gumulo pojūtis skrandyje ar gerklėje, pilvo skausmai, skrandžio opa ir t. t.)
- įtampa raumenyse (nugaros, kaklo, pečių, žandikaulių ir t. t.)
- tulžies sutrikimai (skausmai dešiniame šone, pykinimas, pilvo pūtimas, gastritas, viduriavimas);
- odos ligos (herpesas, spuogai, niežulys, žvynelinė, staigus plaukų slinkimas);
- seksualiniai sutrikimai (susilpnėjęs lytinis potraukis, erekcijos sutrikimas ir t. t.);
- ginekologinės ligos (nereguliarios mėnesinės, sumažėjęs vaisingumas ir t. t.)
- širdies ir širdies kraujagyslių ligos (pasunkėjęs kvėpavimas, padidėjęs kraujo spaudimas, aritmija, dažnesnis širdies plakimas, skausmas širdies plote ir t. t.)
- sąnarių skausmai (osteoartritas, peties periartritas ir t. t.).
- Elgesio simptomai. Stresą patiriantis žmogus gali būti agresyvus arba, priešingai, pasyvus. Priklausomai nuo žmogaus asmenybės, pastebimas didesnis alkoholio ar narkotikų vartojimas, valgymo sutrikimai (anoreksija arba bulimija), nenormaliai didelis fizinis aktyvumas, kurį keičia visiškas bejėgiškumas, būdingas depresijai.
- Veiklos simptomai. Dažniausiai pasireiškia sunkumu susikoncentruoti, atminties sutrikimais, lėtesniu užduočių darymu, motyvacijos stygiumi, produktyvumo mažėjimu.
Ilgalaikis bendravimas su manipuliuotoju (stresoriumi) griauna žmogų iš vidaus ir gali sukelti rimtas ir chroniškas ligas.
Ar auka – irgi atsakinga?
Vyrauja pozicija, kad tas, kuriuo manipuliuojama, irgi yra atsakingas už tai, kad leidosi manipuliuojamas, tačiau šioje srityje viskas taip subtilu, kad kaltinti aukos nedrįsčiau. Puikiai žinau, kiek pasimetimo ir nuostabos kelia manipuliuotojo elgesys su manipuliuojamuoju. Labai dažnai skiriasi šių dviejų žmonių moralinės normos, vertybės ir įsitikinimai. Manipuliuotojas tuoj pat pajunta, kuris žmogus dėl etikos principų laikymosi, kritinio mąstymo stokos ir menko pasitikėjimo savimi gali lengvai tapti jų auka. Dažniausiai tokiems žmonėms lengva įdiegti kaltės jausmą, o tai yra vienas pagrindinių manipuliuotojų įnagių. Kuo esame pasyvesni, paklusnesni, labiau atidūs kito ir mažiau atidūs savo poreikiams, tuo mumis lengviau manipuliuoti. Taigi net jei auka ir yra atsakinga, tai tik iš dalies.
Kaip tampama manipuliuotojais?
Manipuliuotojais tampama dėl vaikystėje susiformavusios ego gynybos sistemos. Ilgainiui manipuliatyvus bendravimo būdas tampa vieninteliu, kuriuo toks žmogus moka bendrauti, nes tik tokiu būdu jis sugeba išgyventi net ir labai sunkiomis gyvenimo aplinkybėmis ir išsaugo savo psichikos vientisumą.
100-tui žmonių tenka maždaug 2-3 procentai manipuliuotojų. Perskaitę straipsnį galite imti įtarinėti net ir visai niekuo dėtus žmones, tad darsyk primenu, kad manipuliuotojai turi pasižymėti mažiausiai 14 savybių iš pateikto 30-tuko.
Rašydama šį straipsnį pirmiausia galvojau apie kenčiančiuosius nuo manipuliuotojų, nes žinau, kokios gali būti tokio bendravimo pasekmės – smunka manipuliuojamojo savivertė, jis jaučiasi nemylimas, nevertinamas, nepasitiki savimi, nuolat abejoja dėl savo priimtų sprendimų ir apskritai pradeda vengti juos priimti, nuolat save kaltina dėl nebūtų dalykų, jaučia diskomfortą, patiria didesnį ar mažesnį stresą, padaroma žala jo psichikai, kas dažnai pasireiškia ir ligomis fiziniame lygmenyje.
Manipuliuotojas, net ir perskaitęs minėtus 30 bruožų neatpažins juose savęs, apsimes, kad neatpažįsta arba tiesiog teigs, kad visi žmonės yra manipuliuotojai. Labai svarbu suvokti, kad empatija, tolerancija, supratingumas visiškai nepadeda mums apsisaugoti nuo manipuliuotojo ir gali netgi sukelti dar daugiau skausmo ir beviltiškumo. Pirmasis žingsnis „pabėgimo plane“ (būtent tai ir patariama daryti – bėgti!) yra išdrįsimas pasipriešinti manipuliuotojui. Apie tai – ketvirtojoje straipsnio dalyje.
Šio straipsnio pagrindas – Isabelle Nazare – Aga knyga „Manipuliuotojai tarp mūsų“. Taip pat jį rengdama rėmiausi savo koučingo klientų bei asmenine patirtimi.