Turbūt visi esame girdėję apie placebo efektą. Nocebo efektas – jo brolis dvynys. Tik jis – tas „blogasis“. Gydytoja Lissa Rankin kalba apie tai, kokį efektą turi placebo ir ir nocebo efektas žmogui, kokios įtakos turi gydytojo ar kito autoritetingo asmens, o galbūt asmenų grupės, pvz., žurnalo leidėjų, paskelbtas verdiktas dėl vieno ar kito vaisto veiksmingumo, dėl ligonio ligos sunkumo, dėl tikimybės pasveikti sergant viena ar kita liga ir t. t.
Gydytojo ištarta diagnozė gali pasėti paciento galvoje sumaištį ir neviltį, jis iš tiesų gali dar labiau įtikėti tuo, kad yra nepagydomas ligonis ir jau nebeturi vilties pasveikti, bet tas pats gydytojas gali nepagydomą ligonį pagydyti distiliuotu vandeniu, jo galvoje pasėjęs mintį, kad ką tik davė jam jo ligą neabejotinai pagydysiančių vaistų.
Lietuvoje buvo atliktas tyrimas, kas padėjo žmonėms pagyti nuo vėžio. Tyrimas parodė, kad istorijos apie pagijimą išoperavus auglį, kai besąlygiškai pasitikima operuojančiu gydytoju, ir istorijos apie pagijimą geriant ant rupūžių užpiltą spiritą, gula ant tos pačios mokslinių įrodymų lentynos. Čia viskas apie tikėjimą – tikėjimą visagaliu aukščiausiuoju, tikėjimą gydančiu gydytoju, tikėjimą žmona, duodančia gerti rupūžiško gėralo. Svarbiausia, kad visi šie metodai suveikė!
Vieno tyrimo metu 30-čiai proc. pacientų, kuriems buvo pasakyta, kad jiems taikoma chemoterapija, nors iš tiesų jiems buvo leidžiamas fiziologinis tirpalas, nuslinko plaukai. Tuo tarpu kito eksperimento metu vyrams, kurie gėrė tabletes, manydami, kad geria vaistus, padėsiančius jiems atsiauginti nuslinkusius plaukus ir sustabdyti tolimesnį jų slinkimą, plaukai ėmė sparčiai augti. Spėkit, iš ko tos tabletės buvo padarytos? Ogi iš cukraus!
Dar viena istorija apie „stebuklingą“ pagijimą. Po 9 širdies operacijų, Andy Mackie gydytojai paskyrė vartoti 15 rūšių vaistų. Šalutinis jų poveikis darė Andy labai nelaimingą. Vyras nusprenė nutraukti visų jam paskirtų vaistų vartojimą ir likusį jam gyventi laiką praleisti jausdamasis kaip įmanoma geriau.
Gydytojai išpranašavo, kad jis gyvensiąs daugų daugiausiai metus, tad Andy apsisprendė įgyvendinti kokį nors savo seną troškimą. Jis nusprendė už pinigus, kuriuos būtų išleidęs vaistams, nupirkti vaikams 300 lūpinių armonikėlių kartu su grojimo pamokomis. Kai po mėnesio, nevartodamas jokių vaistų, Andy vis dar buvo gyvas, jis nupirko jų dar kelis šimtus. Po trylikos metų ir 20 000 armonikėlių Andy Mackie galų gale pasitraukė iš gyvenimo.
Gydytojos L. Rankin gydymo esmė – kiekvienas turime sau išsirašyti receptą, kaip gyvensime, idant pasiektume relaksacijos būseną, nes tik tokioje būsenoje esantis organizmas gali save gydyti. Kol patiriame stresą, organizmas susikoncentruoja ties tuo, kaip išgyventi stresinėje būsenoje čia ir dabar. Ir taip kiekvieną dieną.
Šiandien mums nereikia bėgti nuo tigro ar mamuto, bet stresą galime patirti darbe, kai reikia vykdyti kokią nors painią užduotį, kalbėtis su įnoringais klientais, namuose, į kuriuos sugrįžę po dienos darbų dažnai neįkrentame į pūkinį debesį, bet sprendžiame buitinius rūpesčius, auklėjame vaikus, aiškinamės santykius su antrąja puse ir t. t.
L. Rankin siūlo placebo efektą vadinti savigydos efektu, nes būtent tai ir nusako esmę, kas vyksta žmogui patikėjus, kad jis gali pasveikti. Ji siūlo tokį placebo apibrėžimą – tai veikimo mechanizmas, kuris įjungia relaksacijos mechanizmą, kuris savo ruožtu įjungia savigydos mechanizmą. Taigi veiksmas vyksta ne tik mintyse, bet ir kūno ląstelėse.
Vis daugiau ir daugiau mokslinių tyrimų įrodo, kad mūsų mintys, įsitikinimai ir jausmai gali reikštis ir reiškiasi mūsų kūne. Jie gali mus gydyti lygiai taip pat, kaip ir mums kenkti.
Gal jau laikas visiems skeptikams patikėti, kad patys esame savo ligų šaltinis ir patys save galime pagydyti? Esu giliai įsitikinusi, kad taip ir yra, nors šis mano tikėjimas kažkam gali pasirodyti kaip mėginimas gerti rupūžių antpilą, tikintis pagyti nuo vėžio. Visgi L. Rankin šiame video (anglų k., 19 min.) kalba remdamasi pačiais rimčiausiais moksliniais tyrimais. Žiūrim!