Pameni, anksčiau būdavo labai populiaru nusistatinėti savo asmenybės tipą pagal tai, esi sangvinikas, cholerikas, melancholikas ar flegmatikas? Dabar save gali tyrinėti pasitelkdamas kur kas įvairesnius ir detalesnius metodus. Ne sykį esu atlikusi vieną ganėtinai išsamius rezultatus pateikiantį asmenybės testą, nuoroda į kurį norėsiu pasidalinti ir su tavimi. Testo pildymas užims tik keletą minučių, o atsakymą gali būti labai įdomu pasiskaityti – bent man didžiuma dalykų labai pritiko. Bet prieš tai truputėlį apie tai, kodėl apskritai reikia pažinti save.

Savęs pažinimas yra vienas iš emocinio intelekto gebėjimų, svarbus kiekvienam efektyviai veikti norinčiam žmogui, leidžiantis mums atsiskleisti, realizuoti save pačiu pačiausiu būdu.

Ką reiškia – pažinti save? Pažinti save – tai suvokti, koks esi, žinoti savo talentus, pomėgius, gabumus, interesus, stipriąsias ir silpnąsias puses, asmenines savybes ir vertybes, gebėti įsivardinti tai, ką mėgsti ir ko nemėgsti, kas tau teikia džiaugsmo ir kas liūdina.

Taip jau yra, kad tik maža dalis žmonių pakankamai anksti susivokia, kas jie tokie ir ko nori iš gyvenimo. Daugeliui reikia išties ilgokokai paklaidžioti ir įdėti daug pastangų, kad pažintų save ir taptų savimi pasitikinčiomis, gyvenimu besidžiaugiančiomis ir pagarbos vertomis asmenybėmis.

Savęs pažinimas gali vykti dviem būdais – sąmoningai arba nesąmoningai. Veikiant išorinėms aplinkybėms ir mums nededant jokių pastangų pažįstame save nesąmoningai, o jei stengiamės atsakyti sau į klausimus: „Kas aš“, „Koks aš?“, „Kur link einu?“, susipažinimas su savimi tampa sąmoningu veiksmu.  Siekiant sąmoningai pažinti save, svarbu ieškoti tinkamiausių būdų ir priemonių, kaip tai padaryti, o gautą informaciją apmąstyti ir įprasminti.

Savęs pažinimas – tai visą gyvenimą trunkanti kelionė, tad svarbu neįpareigoti savęs jos nukeliauti vienu ypu.

Tam, kad geriau pažintumei save, padaryk 3 dalykus:

  1. Išdrįsk leistis į šią kelionę.
  2. Drąsiai eksperimentuok.
  3. Nuoširdžiai tyrinėk save.

Save pažinti gali šiais būdais:

Įsivardink savo vertybes. Asmenybei augti ir tobulėti padeda aiškiai suvoktos savos vertybės. Vertybės yra tai, kas mums svarbu, dėl ko, jei reikia, esame pasiryžę pakovoti. Žmogus, kuris nėra įsivardinęs savo vertybių, gali būti nuolat blaškomas kitų žmonių nuomonių, gyventi ne savo idėjomis, o pagal kitų primestus scenarijus ir negebėti tvirtai stovėti ant žemės. Kai mūsų elgesys sutampa su mūsų vertybėmis, jaučiamės laimingi, tad verta įsivardinti, kas mums svarbiausia, o tada stengtis pagal tai gyventi. Tarkime, man itin svarbi vertybė yra laisvė. Kai sykį bičiulis pasakė: „tu gi negali turėti šefo ant savo galvos“, susimąsčiau ir ėmiau žūtbūt siekti laisvės visuose sprendimuose, kuriuos darau, visose gyvenimo srityse – santykiuose, darbe, finansuose, laisvalaikyje. Ir kai už savo laisvę moku tam tikrą kainą, ją mokėti tampa kur kas lengviau prisiminus, dėl ko tai darau.

Paprašyk grįžtamojo ryšio iš kitų žmonių. Tiek draugų, tiek visai menkai tave pažįstančių žmonių verta paklausti nuomonės apie tavo stipriąsias ir silpnąsias puses, gabumus, kokia veikla užsiimančius jie tave mato ir pan. Kriterijus, kuriais norėtumei būti įvertintas, gali detalizuoti tiek, kiek tau norisi, bet jei klausi labai abstrakčiai, nenusivilk gavęs atsakymą „tu geras žmogus“ ar pan. Tokia informacija gal ir glosto širdį, bet vargu ar gali pasitarnauti geriau pažįstant save, tarkime, profesinėje srityje. Pati neseniai spontaniškai atlikau tokią mini apklausėlę, kurios rezultatus, tikiuosi, pavyks bent trumpai aprašyti kurią mažiau saulėtą ir mažiau į lauką kviečiančią dieną.

Išbandyk save kuo daugiau įvairių sričių. Galbūt vaikystėje lankei gausybę būrelių ir jau atradai, kas tau iš tiesų patinka, kur esi stiprus ir tai leido pažinti savo charakterį, temperamentą, veikimo modelius ir būdo savybes? Pati vaikystėje lankiau baletą, dailę, krepšinį, kulinariją, greitojo skaitymo būrelį, šokius, įvairių kalbų kursus, stalo tenisą ir išbandžiau dar galybę kitų veiklų (ačiū mamai). Ilgainiui tų veiklų, būrelių, paskaitų ir praktikų prisikaupė tiek, kad draugai ėmė švelniai pašiepinėti, atseit, Rūta ir vėl į kokį nors seminarą eina, o net ir nepažįstami žmonės ėmė raginti mane įgytomis žiniomis dalintis. Dabar aiškiai žinau, kas man įdomu, o į ką savo laiką investuoju, pvz., norėdama pabūti su puikia kompanija ar dėl to, kad tai įdomu mano vaikams. Taigi eksperimentuok ir mėgink įsivardinti, kas tave labiausiai traukia, kodėl traukia ir kaip tau sekasi vienose ar kitose srityse.

Rašyk dienoraštį arba dialogus su pačiu savimi. Dienoraštyje gali atsispindėti tavo įžvalgos, jausenos, dienos apibendrinimai ir pan. Svarbu parašius (nebūtinai iš karto) paanalizuoti, kas kartojasi, kas svarbu, kas rūpi. Tuo tarpu dialogo su savimi metodas reikalauja kiek daugiau fantazijos. Įsivaizduok, kad kalbiesi tu ir tavo aukštesnysis arba tiesiog kitas „aš“. Vienas, tarkime, klausia kažkokio rūpimo klausimo, o kitas, ilgai negalvodamas, jam atsako. Čia svarbu nevaržyti savęs, lai pokalbis liejasi kaip srautas. Man asmeniškai toks savianalizės būdas labai patiko ir suteikė drąsos veikti.

Išmėgink įvairius testus ir klausimynus. Jų esti įvairių – nuo tokių, kurie leidžia surasti gyvenimo pašaukimą iki tokių, kurie tiesiog leidžia įsivardinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses. Šis būdas vertingas ir patikimas tiek, kiek nuoširdžiai atsakinėji į klausimus. Kai klausi kitų, gauni kitų žmonių nuomonę apie tave, o kai į klausimus atsakinėji pats, turi galimybę pažinti save tokį, koks iš tiesų viduje jautiesi esąs. Be jokios abejonės, testai turi būti kokybiški, o ne vieni tų pigių niekalų, tik gaišinančių laiką ir nesuteikiančių jokios pridėtinės vertės savęs pažinimo kelyje. Tiesa, svarbu įsidėmėti, kad mes keičiamės ir, gali būti, kad vieną sykį mūsų atlikto testo rezultatai rodys viena, o kitą sykį – jau kitką. Dramatiškai rezultatai nepasikeis, bet, tarkime, pažindami save galime įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, tapti ekstravertiškesni, labiau kliautis intuicija nei protu ir pan.

Šįsyk kviečiu leistis į kelionę ir patyrinėti save atliekant šį testą. Aš – ENFP, o tu? Parašyk man, koks tipas esi, jei testo rezultatai tau atrodo atitinkantys realybę, arba pasidalink tuo, kuo norisi pasidalinti.

Pabaigai citata, pateikiama pačioje mano tipo aprašymo pradžioje, kuri yra visiškai apie mane ir atspindinti mano požiūrį į koučingo klientus:

„Man nerūpi, ką tu studijavai ar kuo dirbi. Aš noriu žinoti, ko trokšta tavo širdis – ir ar drįsti pasvajoti apie to pasiekimą. Man nerūpi, kiek tau metų. Aš noriu žinoti, ar surizikuotum pasirodyti kvailiu kitų akyse – vardan meilės – vardan svajonių – vardan to, kad pajustum, jog iš tiesų gyveni.“

Oriah Mountain Dreamer

 

 

 

 

 

 

Apie naujus straipsnius sužinok pirmas!

Užsisakyk adamonyte.lt naujienlaiškį ir gauk mano knygą „5 būdai koučinti save“! Taip pat – naujienas apie mano parengtus straipsnius bei specialius pasiūlymus.

* Užsisakydamas(-a) sutinki gauti informaciją

Jūs sėkmingai užsisakėte naujienlaiškį!