Viena bičiulė leido pasidalinti kadaise josios skelbtu įrašu savo Facebook profilyje, tad taip ir darau, o galiausiai pateiksiu 9 būdus, kaip išties EFEKTYVIAI įvesti tvarką savo namuose, juk pavasaris – pats geriausias metas SENĄ ENERGIJĄ KEISTI NAUJA!

„Šiuo metu gyvenu tarp dviejų kontinentų ir mano daiktai pasidalino dviejuose namuose – Toronte ir Vilniuje. Rūbai, batai, kvepalai, paltai…

Nepaisant to, kad Vilniuje „teturiu“ pusę visko, ko turėjau anksčiau, dar nei dienos į darbą nėjau nuoga ir neskalbiau rūbų iš vakaro tam, kad turėčiau ką apsirengti iš ryto. „Teturiu“ rašau kabutėse, nes vis vien spintoje kabo pora naujų ir dar tiek pat apynaujų švarkų, kurių, kaip suskaičiavau, nebuvau apsirengusi jau 5-erius metus. Apie 7 poras kelnių, kurių nenešioju iš viso, net gėda rašyti. Ir tikrai nesu kokia pack-rat, karts nuo karto praeinu pro spintas…

Tačiau kai atradau dabartinę tvarkytoją-sensaciją iš Japonijos Marie Kondo, į mane supančius daiktus namuose pažiūrėjau naujai. Jos rekomendacija yra susitvarkyti namus VIENĄ KARTĄ GYVENIME. Ji siūlo peržiūrėti visus namus rūšiuojant daiktus pagal paskirtį, o ne patalpas. T. y., jei tvarkau knygas, tai susinešu jas iš visur, kur jas belaikyčiau – miegamojo, virtuvės, svetainės, o ne tvarkyti knygų tik darbo kambaryje, paskui virtuvėje ir pan.

Kitas žingsnis – susidėti tuos daiktus į vieną krūvą ir, imant kiekvieną į rankas, paklausti savęs: „Ar tai įžiebia džiaugsmą manyje?“ (Does it spark joy?). Taip daiktai susirūšiuoja į dvi krūveles – „taip“ ir „ne“: „taip“ lieka, „ne“ yra padėkojama už tarnystę ir draugystę ir jie iškeliauja. Aišku, gali būti daiktų kategorija, kurie neteikia tiesioginio džiaugsmo, bet jie yra naudojami, pvz., pažiūrėjus į atsuktuvą įrankių dėžėje manęs tikrai neištaško laimės kibirkštys, bet karts nuo karto jį praktiškai pritaikau. Bet bulvyčių fri virimo-kepimo indas anei teikia džiaugsmo, nei aš jį kada esu naudojusi (net nežinau, iš kur jis namuose).

Marie Kondo siūlo pradėti nuo rūbų, paskui pereiti prie knygų, dokumentų, smulkmenų, daiktų, kurie, kelia prisiminimus (nuotraukos, dovanos, suvenyrai ir pan.).

Taip pat buvo įdomu, kad ji skatina neužkrauti savo „šiukšlių“ kitiems, t. y. jei daiktas, kurį ketinu perleisti kitam žmogui, jam yra toks reikalingas, jog jis jį norėtų pirkti, tai ženklas, kad jam IŠ TIKRŲJŲ jo reikia.

Ši patirtis persirūšiuoti daiktus aplink save klausiant vienintelio dalyko – ar tai teikia džiaugsmą, mane išlaisvino nuo kančių išmetant nelabai pavykusius (VAIKYSTĖJE!!!) lipdinius, nuotraukas.

Dalinuosi su jumis savo atradimu, nes toks susitvarkymas nėra vien tik apie daiktus. Tai eina/gali eiti toliau – santykius, patirtis, darbus. Pvz., paklausiau savęs šiandien: „Ar darbas, kai sergu, kad ir truputį, man teikia džiaugsmą?“ Aišku, kad ne! Na tai kaip ir viskas paprasta tuomet :).

Eglė Madhok“

Įkvėpta Eglės siūlau išmėginti 9 Marie Kondo patarimus, kaip susitvarkyti namus:

  1. Rūšiuokite pagal kategoriją, ne pagal vietą. Užuot tvarkę iš pradžių miegamąjį, po to svetainę, po to visus likusius namus, tvarkykite visus drabužius, tuomet visas knygas ir t. t.
  2. Susitvarkykite viską vienu ypu. Jeigu tvarkysitės po truputėlį kiekvieną dieną, netruksite pajusti, kad jūsų tvarkymasis trunka visą amžinybę. Susitvarkykite viską iš karto ir turėsite tvarkingą sistemą, kurią tereikės išlaikyti.
  3. Imkite po vieną daiktą ir klauskite savęs „Ar jis manyje įžiebia džiaugsmą?“.
  4. Sulankstykite drabužius taip, kad jie stovėtų vertikaliai. Tokiu būdu jūs galite sudėti visus savo marškinėlius, palaidines ar kitus drabužius stalčiuje ir peržiūrėti kiekvieną drabužį atskirai, užuot rausęsi tarp krūvos drabužių ieškodami norimo rūbo. Trumpas video, kaip tai padaryti: https://bit.ly/2udmrKx.
  5. Nekeiskite drabužių paskirties. Suplyšusių, nutriušusių drabužių laikymas tikintis juos panaudoti kada nors ateityje vilkėjimui namuose, sode ar pan. nepateisinamas!
  6. Pertvarkykite savo dokumentus. Svarbius teisinius dokumentus nuskanuokite. Visų kitų tiesiog atsikratykite!
  7. Nelaikykite dovanų iš pareigos. Kai jau pasidžiaugėte dovanos priėmimo momentu, galite ją be jokios kaltės atiduoti labdarai. Ji jau atliko savo paskirtį. Žinoma, jei padovanotas daiktas jums iš tiesų nereikalingas.
  8. Daiktų saugojimo ekspertai yra kaupėjai. „Protingas“ daiktų saugojimo sprendimas niekada nieko neišsprendžia. Nauja dėžė ar daiktų laikymo būdas nepadarys jūsų tvarkingais. Siekite galutinio paprastumo.
  9. Pradėkite nuo to, ko atsikratyti jums bus visiškai paprasta. Jei pradėsite nuo suvenyrų ar daiktų, kurie jums kelia prisiminimus, arba nuo daiktų, kurie atlieka kokią nors funkciją (pvz. atsuktuvas), bus kur kas sudėtingiau nuspręsti, ar tie daiktai įžiebia džiaugsmą. Pradėkite nuo daiktų, dėl kurių sprendimą priimti paprasčiau. Vėliau, kai „įsijungs“ tinkama mąstysena, galėsite imtis atsiminimus keliančių daiktų.

Galiausiai, jei turėsite ūpo, galit pasiklausyti pačios autorės pasakojimo apie savo sistemą: https://bit.ly/1HOepXr.

Parengta pagal https://on.today.com/1Fd7rIr.

 

Apie naujus straipsnius sužinok pirmas!

Užsisakyk adamonyte.lt naujienlaiškį ir gauk mano knygą „5 būdai koučinti save“! Taip pat – naujienas apie mano parengtus straipsnius bei specialius pasiūlymus.

* Užsisakydamas(-a) sutinki gauti informaciją

Jūs sėkmingai užsisakėte naujienlaiškį!