Rūpinimosi savimi aspektų galime įžvelgti labai daug, bet mūsų pačių ir aplinkinių moterų įžvalgos neleidžia abejoti – kuo daugiau žingsnių žengiame rūpindamosi savimi, tuo daugiau atsiranda žmonių, kurie irgi parodo mums savo rūpestį, o ir pati Visata nejučia mus apgaubia rūpesčio šydu – įvykiai ir aplinkybės ima klostytis tokiu būdu, kad imame tikėti – esame saugomos ir viskas, ką turime padaryti – toliau tęsti rūpinimosi savimi misiją. Beje, straipsnis ubalansuotas moterims, bet kuo puikiausiai tinka ir vyrams.

Yra toks dėsnis – kai rūpiniesi savimi pati, tavimi rūpinasi ir visas aplinkinis pasaulis. Ir atvirkščiai – jei tik apleidi savo vidinius ar išorinius namus, ir kiti nesibodi su purvinais batais užeiti į tavo namus ir išpilti šiukšlių prie tavo namų durų…

Rūpinimasis savimi gali prasidėti nuo gero kremo veidui ar abonemento į jogos užsiėmimus įsigijimo ir tęstis iki laiko skyrimo meditacijai, lankymuisi pas psichoterapeutą. Kitaip tariant, rūpinuosi fiziniu kūnu, bet lygia greta skiriu laiko ir savo vidinių namų susitvarkymui.

Bet kokius pokyčius, ypač moterims, rekomenduojama pradėti įgyvendinti nuo mažų žingsnelių. Lai pirmiausia tai būna leidimas sau, užuot it pasiutusiai tvarkius namus, pagulėti šiltoje vonioje. Paskui gali sekti sąrašo žmonių, su kuriais bendraudamos jaučiamės pakylėtos, ir tų, kurie mumyse žadina neigiamus jausmus, sudarymas ir planas, kaip tokių santykių savo gyvenime, bent jau iš dalies, atsisakyti. Tokiu būdu imame ir „lukštename“ kiekvieną savo gyvenimo riešutmedžio kevalėlį ir žiūrime, ką norime į savo gyvenimą įsileisti, o ko atsisakyti – pačios pasirūpiname savo medžiu iš esmės, o tada tik spėjame priiminėti tuos, kurie nori jį palaistyti.

Pateikiu keletą labai paprastų, bet veiksmingų patarimų, kuriais galite imti vadovautis, kad jūsų gyvenime iš tiesų įvyktų esminių pokyčių. Tik atminkite – tam, kad įgūdis taptų įpročiu, turime vieną ar kitą veiksmą kartoti mažų mažiausiai 21 dieną iš eilės, o jei bent vieną dieną praleidžiame, viską kartojame iš naujo! Ir pradėkite nuo paprastesnių dalykų, mažesnių pokyčių, nes gyvenimas rodo, kad nuo radikalių pokyčių žmonėms kartais „nurauna stogą“ ir pasiekiamas atvirkštinis rezultatas.

Lai žemiau pateikti punktai tampa Tavo šio mėnesio planu!

1. Eikite miegoti apie 22 val. vakaro ir pradėkite keltis ne vėliau nei 6 val. ryto. Tokį miego režimą taiko ne tik profesionalūs sportininkai, bet ir daugelis kitose srityse sėkmingų žmonių, tarkime, verslininkų, kuriems labai svarbus jų efektyvumas, t. y. galėjimas nuveikti kuo daugiau darbų per kuo trumpesnį laiką. Sakoma, kad nuo 22 val. iki vidurnakčio pailsi mūsų fizinis kūnas, o nuo vidurnakčio iki 2 val. nakties pailsi protas. Anot lektoriaus Tomo Jono Girdzijausko, iš esmės tiek miego žmogui galėtų ir pakakti, o vedos sako, kad tiek miega tik išminčiai, tad jei netaikome į išminčius, galime pamiegoti kiek ilgėliau. Taip pat tos pačios vedos teigia, kad moterims miego reikia maždaug valanda daugiau nei vyrams, tad vyrai drąsiai gali keltis ir 5 ryto!

Bet kuriuo atveju, pradėjusios eiti gulti iki 22 val. ir keltis anksčiau nei galbūt esate įpratusios, padidinsite savo energijos kiekį ir galėsite sau skirti patį efektyviausią paros laiką. Ankstyvas rytas yra puikus metas mankštintis, medituoti, melstis, skaityti, dėliotis dienos planus, galų gale ramiai išgerti puodelį arbatos.

2. Kavą keiskite arbata. Kava išties tonizuoja, suteikia energijos. Bet tik trumpam. Po to organizmas reikalauja kofeino dozę vėl papildyti. Atlikti tyrimai, kurie parodė, kad „fūristai“ avarijas dažniausiai padaro maždaug po pusvalančio nuo sustojimo degalinėje, kurioje pirko kavos. Vadinasi, kavos energetinis efektas labai trumpas. Be to, kava, kuria priklausomybę, drumsčia protą, užuot padėjusi susikaupti, tik dar labiau išblaško. O dar ji sausina organizmą ir labiausiai tai galime pastebėti ant veido odos – ši papilkėja, praranda stangrumą. Ir dar nuo kavos dantys praranda natūralų baltumą.

Bet kava yra gerai kosmetikoje, tad kavą pakeitusios arbata ar kokiu kitu gėrimu, iš namuose turimos kavos galime pasigaminti, tarkime, įvairiausių šveitiklių kūnui ar kaukių plaukams.

Na taip, mokslininkai teigia, kad nedideli kavos kiekiai gali apsaugoti nuo kai kurių ligų, tarkime, II tipo diabeto, alzhaimerio, bet tie patys mokslininkai sako, kad viršijus keturių nedidelių puodelių kavos kiekį per dieną, ši gali netgi paskatinti tų pačių ar kitų ligų atsiradimą ir nepataria pradėti vartoti kavos sveikatinimosi sumetimais.

3. Pradėkite sveikai maitintis. Sakoma, esi tai, ką valgai. Ir aš tuo tikiu! Tam, kad iš maisto gautumėte kuo daugiau energijos, pirmiausia, išbraukite iš savo valgiaraščio visus produktus, kurie niekaip nesiderina su sveika mityba, tokius kaip pusfabrikačiai, riebus, „greitas“ maistas, traškučiai, spurgos, super saldūs pyragaičiai ar gėrimai, alkoholis.

Rinkitės kuo įvairesnį, daug vitaminų ir mineralų turintį maistą. Galite netgi atlikti kraujo ar kokius kitokius tyrimus ir išsiaiškinti, kokių medžiagų trūksta, jei trūksta, jūsų organizme ir pradėkite rūpintis savo mityba, kad tą medžiagų trūkumą atsatytumėte.  Pamėginkite cukringus saldumynus pakeisti natūraliais, tarkime, šviežiais ar džiovintais vaisiais, tokiais kaip kiviai, šilauogės, goji uogos, datulės, nesveiką, riebų maistą keiskite ekologiškų daržovių troškiniais ar salotomis, į juos įberdamos, tarkime, čija sėklų ar kanapių baltymų, cukrų keiskite kitais saldikliais, tokiais kaip klevų ar agavų sirupas. Netruksite pastebėti, kaip padidėjo energijos kiekis, o rytais vis lengviau žvaliai pakilti iš lovos ir su džiugesiu pasitikti dieną – juk laukia toks įdomus gyvenimas!

4. Atsikratykite žalingų įpročių. Nepradėsiu pamokslauti, kaip alkoholis ar nikotinas neigiamai veikią jūsų organizmą. Tai, tikriausiai, žinote pačios. Tikiu, jog teorija, kad alkoholis teikia naudos organizmui, yra visiškas mitas, bet mes pačios galime rinktis, ar su šituo žinojimu norėsime jį toliau vartoti, ar ne – juk svarbiausia, kad tais žinome ir galime rinktis! Taip, yra daugybė žalingų dalykų, bet sąmoningumas ir yra apie tai, kad turime žinių, kaip vieni ar kiti dalykai veikia mūsų fizinį ir dvasinį kūną, ir renkamės, norime jų atsisakyti, ar vis dėlto nusprendžiame juos savo gyvenime pasilikti. Gerai tai, kad tuo bent jau domimės, kad atsisakome bent kelių mums kenkiančių žalingų įpročių.

5. Judėkite! Kalbu apie bet kokią fizinę veiklą, nes judėjimas išlaisvina dvasią. Pradžia gali būti lifto atsisakymas ir pasiryžimas nuo šiol į savo butą nukakti lipant laiptais, o toliau tęstis kad ir iki šiaurietiško vaikščiojimo, šokių ar kalanetikos lankymo. Judėjimui ribų nėra! Pamėginkite tai, ko dar niekada nemėginote, nes nedrįsote. Galbūt kažkas jums vaikystėje „įsūdė“ neigiamą introjektą, kad esate per stora būti balerina, bet kai jau suaugote, galite drąsiai keliauti į baleto mokyklą ir mokytis grakštumo, stiprinti kūną ir justi džiaugsmą darydamos tai, kas jums patinka! Pamenate, juk ir kamanė pagal fizikos dėsnius negali skristi, bet tikriausiai jai to niekas nepasakė…

6. Skirkite laiko mėgstamai veiklai. Tai gali būti mezgimas, siuvimas, tapymas ar bet kokia kita kūrybinė veikla, o gali būti ir šachmatų ar koks kitas „būrelis“ , kurį lankėme ar galbūt tik svajojome lankyti vaikystėje. Būna, taip įsisukame į rutiną darbas-namai-darbas, galbūt kažkuriuo gyvenimo laikotarpiu dar įterpdamos grafą „šeima“, kad nė nepastebime, jog tame rate visiškai pametėme save kaip asmenybę. Sielai reikia mėgstamų veiklų ir bendraminčių, kad ir tų iš šachmatų būrelio… Geriausia, jeigu nusistatysime, kiek laiko per dieną ar savaitę norime skirti mėgstamai veiklai ir šio grafiko laikysimės – antraip ir vėl pamesime save.

7. Susitvarkykite namus. Apie būdą efektyviai susitvarkyti namus jau kalbėjome (9 Marie Kondo patarimai, kaip efektyviai susitvarkyti namus). Louise L. Hay vienoje savo knygų yra rašiusi, kad „užgriozdintos spintos, vadinasi, užgriozdintas ir protas. Tvarkydami spintą pasakykite sau „Tvarkau savo proto spintas“. Visatai patinka simboliški gestai.“

8. Susitvarkykite santykius. Kondo, kaip ir Louise L. Hay, į namų tvarkymąsi siūlo pažiūrėti kiek plačiau ir tokiu pat principu susitvarkyti savo santykius. Be baimės ir kaltės išdrįskime santykiams, kurie mūsų neįkvepia, pasakyti griežtą „ne“. Ypač reikėtų vengti žmonių „musių“, kurios, kur beskristų, visur mato pačios žinote ką, ir daugiau bendrauti su „bitėmis“. Na, su tėvais bet kuriuo atveju turime palaikyti kiek įmanoma geresnius santykius, bet jei santykiai su jais nedžiugina, kompensuokite tą nedžiuginantį bendravimą su tais, kurie jus įkvepia, veda į priekį, iš kurių galite išmokti ko nors naujo.

9. Imkitės nebaigtų darbų. Dažnai kuriame planus, kurie taip ir lieka kiūtoti mūsų mintyse ar, geriausiu atveju, susirango ant popieriaus lapo, o kai kuriuos jų gal jau ir pradedame įgyvendinti, bet dėl vienokių ar kitokių priežasčių jie taip ir lieka nepabaigti. Surūšiuokime tuos visus „nebaigtuosius“ į dvi kategorijas ir juos arba 1. Įgyvendinkime (pradėkime lankyti kulinarijos kursus, nusipirkime sofą), arba 2. Išgyvendinkime (nebesikankinkime, kad vis negrįžtame prie grojimo smuiku ir tiesiog meskime tą mintį lauk, užuot jautusios kažkokią kaltę dėl neįgyvendintų lūkesčių – tai kankynė!).

10. Planuokite ir įgyvendinkite savo planus. Kai kurie lektoriai kalba apie tai, kaip svarbu turėti bent penkmečio planą, t. y. ko norėsime siekti ir sieksime per artimiausius penkerius metus, kokias ir ką veikiančias, kur gyvenančias matome save po penkerių metų. Na, čia jau rimtas reikalas, reikalaujantis tokio pat rimto „prisėdimo“. Šitą „prisėdimą“ susiplanuojame ir apmąstome, pasiskyrusios tam laiko ir prieš tai būtinai gerai pailsėjusios.

Bet lygiai taip pat svarbu susidėstyti mintyse ir popieriuje artimiausius planus. Sakoma, geriausia svajoti ir planuoti vos patekėjus jaunam mėnuliui, o pilnėjant mėnuliui ir per pačią pilnatį tuos planus įgyvendinti. Svarbu ir planuotis kiekvieną dieną (darbus, laisvalaikį, finansus, laiką sau), kad ta diena įgautų kryptį, kad jai baigiantis galėtume pasakyti sau, kokia ji buvusi prasminga.

Styvenas Jobsas savo kalboje Stanfordo universitete 2005 m. sakė: „ Kai buvau 17, perskaičiau žinutę, kuri skambėjo maždaug taip: „Jeigu jūs gyvenate kiekvieną dieną taip, lyg tai būtų jūsų paskutinė diena, kažkurią dieną jūs būsite teisus.“ Tai padarė man įspūdį, nuo to laiko, paskutinius 33 metus, aš kiekvieną rytą žiūriu į veidrodį ir klausiu savęs: „Jeigu šiandien būtų paskutinė mano gyvenimo diena, ar aš norėčiau daryti tai, ką ketinu daryti šiandien?“  Ir kai tik atsakymas būdavo „ne“, per daug dienų iš eilės aš supratau, kad turiu kažką keisti. Atminimas to, kad aš greitai būsiu miręs, yra vienas svarbiausių dalykų, su kuriais kada nors susidūriau, padedantis man priimti sudėtingiausius sprendimus gyvenime, kadangi beveik visa kita – visos kitų žmonių nuomonės, visa garbė, visa nesėkmės baimė – šie dalykai tiesiog krenta mirties akivaizdoje, palikdami tik tai, kas iš tikro yra svarbu.“

Vieni pataria planuotis iš vakaro, kiti – iš ryto. Bet kuriuo atveju, rašykitės savo dienos planus, kurie teiktų džiaugsmą ir kuriuos norėtųsi įgyvendinti tuojau pat, ir nedelsdamos imkitės jų įgyvendinimo, įprasminkite save dienoje!

Na, ir galiausiai, karts nuo karto užduokite sau klausimą, kur apskritai judate ir ar iš viso judate?

11. Svajokite! Vėl prisimename mėnulį ir per jaunatį rašome svajones. Girdėjote tokį pasakymą „dream big“? Tai va, čia apie tai, kad svajonės turi būti drąsios, didelės, iš pirmo žvilgsnio net neįgyvendinamos! Kai jas užrašome ir gyvename teisingai planuodamosi dieną, mėnesį, metus, nė nepastebime, kaip priartėjame prie tų svajonių, o kai kurias jų taip lengvai įgyvendiname, kad priimame kaip visiškai natūralų dalyką – tik atsivertusios svajonių sąsiuvinį pamatome, kad tai, kas išsipildė, buvo kadais tame sąsiuvinyje užrašyta mūsų svajonė. Svajonės pildosi pačiais neįtikėčiausiais būdais! Ir jos pildosi! Tik turime leisti sau tuo patikėti.

12. Kiekvieną dieną darykite ką nors naujo ir kitaip. Pirmiausia, darykite kitaip tuos dalykus, kuriuos darote kiekvieną dieną automatiškai, visiškai negalvodamos. Tarkime, jei esate dešiniarankė, valykite dantis ar rašykite kaire ranka, važiuokite ar eikite į darbą kitu nei įprasta keliu. Tuomet kiekvieną dieną stenkitės daryti ką nors nauja, tarkime, išmokite kelis naujus žodžius kokia nors užsienio kalba, išmokite gaminti kimekomius, groti gitara, nuspalvinkite mandalą, paskaitykite kokį nors straipsnį jums visiškai neįdomia tema, nueikite į parduotuvę, kurioje dar niekuomet nesate buvusios, kaituokite, nueikite į oro jogos pamoką, paragaukite kokį nors naują patiekalą, sudalyvaukite kokiame nors renginyje, kuriame šiaip nedalyvautmėte. Naujų dalykų darymas ar tų pačių dalykų darymas kitaip padeda jungtis naujoms neuroninėms jungtims, o tai reiškia, kad mūsų neuroplastiškos smegenys sugeba persitvarkyti mums norima linkme – pačios jas galime modifikuoti.

13. Išeikite iš savo komforto zonos. Komforto zona – tai nebūtinai patogus ir lengvas gyvenimas, tai – mums įprastas gyvenimas. Visatoje galioja toks dėsnis – jei patys neišeiname iš savo komforto zonos, gyvenimas pats mus iš jos išspiria. Tad drąsiai ryžkitės eiti ten, kur jūsų laukia išbandymai, įtampa, iššūkiai! Ryžkitės savo baimėms pažvelgti į akis ir, tarkime, net ir labai bijodamos paprašykite viršininko didesnio atlygio, nors to nedrįsote padaryti jau penkerius metus, užsirašykite į šokių pamoką, nors iki šiol vargiai temokėjote šokti polką. Tik tokiu būdu plėsis jūsų akiratis, pasaulio matymas, anot kai kurių lektorių, didės tunelis, jungiantis jus su Visata, ir tik tokiu būdu eisite į priekį ir tobulėsite.

14. Mėgaukitės kelione. Įgyvendindami visus šiuos punktus būtinų būtiniausiai turite mėgautis procesu! Sykį vienas bičiulis iš Airijos papasakojo istoriją. Viena grupelė aukso ieškotojų, beieškodama aukso, skynėsi per džiungles, kapojo lianas ir vis klausinėjo „kur auksas, kur auksas?“, o kai visą gyvenimą praleidę džiunglėse jo taip ir nerado, labai nusivylė. Kita gi grupelė aukso ieškotojų tuo tarpu grožėjosi džiunglėmis, rasdavo laiko stabtelėti tes kiekvienu vandens šaltiniu ir pasigėrėti džiunglių didybe bei įvairove. Pastarieji taip pat nerado aukso, bet buvo laimingi, kad visą gyvenimą praleido mėgaudamiesi kiekviena diena, kiekviena akimirka. Turime rasti laiko stabtelėti, patylėti, pastebėti, pagalvoti, pasigėrėti, nustebti, pasimėgauti ir rasti džiaugsmą pačioje kelionėje, o ne tikslo pasiekime.

Nesakau, kad jei vykdysite visa, ką čia surašiau, jūsų gyvenimas pagerės. Netikėkite manimu. Tiesiog pabandykite!

Apie naujus straipsnius sužinok pirmas!

Užsisakyk adamonyte.lt naujienlaiškį ir gauk mano knygą „5 būdai koučinti save“! Taip pat – naujienas apie mano parengtus straipsnius bei specialius pasiūlymus.

* Užsisakydamas(-a) sutinki gauti informaciją

Jūs sėkmingai užsisakėte naujienlaiškį!